Chciałabyś zacząć przygodę z haftowaniem? Powinnaś zatem poznać narzędzie, jakim jest tamborek drewniany. Bez niego proces tworzenia haftu będzie praktycznie niemożliwy, a na pewno znacznie utrudniony. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego narzędzia, zachęcamy do dalszej lektury, w którym opowiemy czym jest, jak go używać, a także jakie wady i zalety posiada.

Tamborek drewniany — czym jest ramko-tamborek?

Ramko-tamborek to nic innego jak tamborek drewniany, który może posiadać różne kształty. Najczęściej spotykane narzędzia tego typu są owalne, okrągłe, a czasami kwadratowe. Narzędzie to składa się w dwóch obręczy, które wyróżniają się tym, że idealnie nachodzą na siebie. Pomiędzy nimi należ umieścić materiał, który ma być wyhaftowany. Obręcz tamborka jest niezwykle elegancka.

Drewniany tamborek — co musisz o nim wiedzieć?

Dobry tamborek drewniany powinien być wykonany z kilku warstw drewna, które będą widoczne dopiero po przyjrzeniu się całości. W tego typu narzędziach używa się specjalnej śruby regulującej, dzięki której będzie można w łatwy sposób odkręcić i dokręcić przytwierdzony do tamborka materiał. Wybierając odpowiednie narzędzie warto także zwrócić szczególną uwagę na jakość mechanizmu, który trzyma śrubę. Niektórzy producenci stosuję blaszki, które są osadzone bardzo blisko przy obręczach.

Jakie parametry powinien mieć dobry tamborek drewniany?

W związku z tym, że tamborek drewniany będzie trzymany w ręku przez dłuższy czas, powinien być lekki. Średnica jego boków nie powinna przekraczać 0,8 – 1 cm, a średnica obręczy nie może mieć więcej niż 20 cm.
Choć na rynku można dostać różne rodzaje tamborków, wielu ekspertów twierdzi, że te wykonane z drewna są najlepsze. Dobrze wykonane znacznie zwiększają komfort pracy. Co więcej, jeśli śruba będzie solidnie dokręcona, użytkownik może mieć pewność, że materiał przez cały czas będzie prawidłowo naprężony, co oznacza, że nawet w ciągu kilkugodzinnego haftu nie będzie się zsuwał.

Tags: