Nowoczesne czy staromodne? Popularne czy zapomniane? Przyszli rodzice mają twardy orzech do zgryzienia, nie tylko w związku z przygotowaniem wyprawki dla dziecka, ale przede wszystkim wybierając imię dla nienarodzonej jeszcze pociechy. Wybierając imiona dla chłopców musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby nasze propozycje wydawały się nam przede wszystkim ładne i dopasowane dla malucha, ponieważ będzie onemu towarzyszyło przez całe życie. 

Szukając odpowiedniego imienia dla chłopca warto posiłkować się różnego rodzaju rankingami czy zestawieniami, które znaleźć możemy nie tylko w wersji papierowej, ale przede wszystkim w wynikach internetowych poszukiwań. Na co więc zwrócić uwagę i z jakich źródeł korzystać wybierając imiona dla chłopców

Wybierz imię zgodne z prawem 

Choć to rodzice decydują o tym, jakie imię będzie nosić ich dziecko, muszą oni przestrzegać pewnych zasad, które zostaną sprawdzone przez urzędnika pracującego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Imię nie może być obraźliwe, nieprzyzwoite czy ośmieszające. Polskie prawo dopuszcza możliwość nadawania dzieciom imion zagranicznych zarówno w przypadku imion damskich, jak i męskich. Imię może być w formie zdrobniałej np. w przypadku imion dla chłopców Bartek zamiast Bartosz czy Bartłomiej, a dla dziewczynki Ania zamiast Anna. 

Zwróć uwagę na to czy…

Większość rodziców wybierając imiona dla chłopców czy dziewczynek, zwraca uwagę przede wszystkim na to czy dane imię będzie im się dobrze kojarzyło lub czy nie będzie ono wzbudzać kontrowersji wśród członków rodziny. Warto jednak zwrócić uwagę również na takie kwestie jak to czy wybrane imię będzie dobrze komponować się z nazwiskiem dziecka. 

Wiele osób decyduje się na rozwiązania w stylu krótkie nazwisko – długie imię lub na odwrót długie nazwisko – krótkie imię. Nie jest to ściśle ustalona reguła, jednak tego typu rozwiązanie może ułatwić naszemu dziecku przejście przez pewne urzędowe czy szkolne sprawy w przyszłości. Imię powinno też być łatwe do wymówienia zarówno dla dziecka oraz jego rówieśników, jak i dla osób dorosłych. To nie tylko rozwiązanie, które pozwoli naszemu dziecku uniknąć wyśmiewania w okresie szkolnym, ale także szybciej nauczyć się poprawnej wymowy oraz pisowni własnego imienia. 

Tags: