Autyzm to choroba psychiczna, której istnienie wciąż wydaje się być bagatelizowane przez dużą część naszego społeczeństwa. Według statystyk, sporządzonych przez specjalistów, ponad połowa Polaków czerpie swoją wiedzę na temat autyzmu z filmów oraz seriali. Niestety, nie jest to dobra wiadomość – schorzenie to jest bowiem często podkoloryzowywane w mediach, nie ukazując prawdziwego oblicza osób ze spektrum. Tym bardziej nie dziwi więc fakt, że diagnoza zaburzeń rozwoju dzieci w Warszawie lub Szczecinie jest często bagatelizowana przez samych rodziców. W rzeczywistości, wszystkie niepokojące zachowania u małego dziecka powinny stanowić powód ku wizycie u specjalisty. Oto, co powinniśmy wiedzieć na ten temat.

 

 

Prawidłowe rozpoznanie choroby

 

Istnieją różne symptomy, mogące dowodzić, że nasze dziecko zmaga się z nierozpoznanym autyzmem. Nadwrażliwość na dotyk, unikanie hałasów, małomówność, fascynacja powtarzalnymi czynnościami – wszystko to może, aczkolwiek nie musi, być objawem autyzmu. Pamiętajmy jednak, że samodzielna diagnoza nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego, w przypadku jakichkolwiek niepokojących zachowań, powinniśmy skontaktować się z doświadczonym specjalistą. Psycholog, współpracujący chociażby z centrami rozwoju oraz przedszkolami specjalnymi, oceni, czy nasza pociecha faktycznie będzie wymagać terapii. Diagnoza opiera się wówczas zarówno na bezpośredniej konsultacji z psychiatrą dziecięcym, jak i obserwacjach zachowań w grupie, przeprowadzonych przez psychologa.

 

 

Diagnoza funkcjonalna dziecka

 

Profesjonalne centra rozwoju i terapii, jak chociażby ASYSTA, oferujące kompleksową diagnozę zaburzeń rozwoju dzieci w Warszawie, sięgają po najskuteczniejsze profile psychoedukacyjne. Przykładem jest tu przede wszystkim profil PEP3-PL, umożliwiający skuteczną diagnozę funkcjonalną u maluchów w wieku 2-6 lat. Badania, związane z tym profilem, pozwalają na określenie poziomu rozwojowego dziecka w przypadku udziału w zabawach, umiejętności motorycznych tudzież reakcji na wszelkie bodźce sensoryczne. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość efektywnego dobrania późniejszych form terapii, które pomogą dziecku w prawidłowym rozwoju.