Obcinanie paznokci niemowlęciu to nie lata sztuka

Kiedy mały człowieczek śpi, trudno to robić, ponieważ się obudzi, a niedospany będzie z kolei płakał i marudził. Kiedy nie śpi, to się rusza. Ciągle. Małe rączki i nóżki są w nieustannym ruchu.
Niczego tak maluchy nie lubią, jak obcinania paznokci. Jest to również bardzo kłopotliwa czynność dla rodziców. Dobre nożyczki, jak wiadomo, muszą być odpowiednio ostre, a jednocześnie obcinanie paznokci ostrym narzędziem wymaga nie lada umiejętności, by ostrzem nie uszkodzić delikatnej i wrażliwej skórki, na dodatek u rączek lub stópek, które trudno utrzymać w bezruchu.
Pomocą w sprostaniu temu trudnymi zadaniu są specjalnie opracowane nożyczki dla niemowląt.

Czym charakteryzują się dobre nożyczki dla niemowląt?

Do obcinania paznokci niemowlęcych nie wolno używać nożyczek do wycinania skórek i paznokci u osób dorosłych. Mają ostre końce, więc ryzyko skaleczenia wiercącego się maluszka jest bardzo wysokie, wręcz gwarantowane. Wraz ze skaleczeniem rośnie ryzyko zakażenia, nie wspominając o bólu.

  • Specjalnie dedykowane nożyczki dla niemowląt mają zaokrąglone końce. To najważniejszy warunek, które muszą spełniać. Ryzyko, że maluch skaleczy się, trafiając rączką w końcówkę nożyczek jest niewielkie, jeżeli jest ona odpowiednio wyoblona i nieco pogrubiona.
  • Jednocześnie ostrza nie mogą być tępe. Cięcie najlepiej zrobić raz, a dobrze, ponieważ każda poprawka może być mocno przez niemowlę oprotestowana. Z kolei źle obcięty paznokieć, strzępiący się i krzywy powoduje ryzyko podrapania delikatnej skóry na buźce. Dobrze, jeżeli mają krawędzie wygięte w delikatny łuk.
  • Kolorowe, plastikowe uchwyty na palce są mile widziane. Chociaż nie jest to warunek konieczny, to kolorowe, wykonane ze specjalnego plastiku lub silikonu uchwyty są atrakcyjne dla niemowlęcia i z jednej strony minimalizują lęk przed manipulacją jakimkolwiek narzędziem przy rączkach, z drugiej strony pozwalają skupiać uwagę na tej przykrej czynności i jednocześnie ją uatrakcyjnić.
  • Uchwyty, obojętnie, czy kolorowe czy też nie powinny być odpowiednio duże. Wszak to nie dziecko, lecz dorosły będzie nimi operował.

Atesty nożyczek dla niemowląt

To warunek konieczny. Każdy przedmiot dla dziecka musi być atestowany. Dotyczy to również nożyczek do paznokci. Muszą być wykonane wyłącznie z całkowicie bezpiecznych i najwyższej jakości materiałów posiadających niezbędne atesty bezpieczeństwa. Plastikowa lub silikonowa powłoka uchwytów nie może pękać ani oddzielać się od metalu. Najważniejszym certyfikatem bezpieczeństwa  jest oznaczenie CE. Oznacza, to, że przedmiot został wyprodukowany ze wszystkimi wymaganiami i normami unijnymi i jest gwarancją bezpieczeństwa ze strony producenta.

Po zakupie odpowiednich, atestowanych i wygodnych dla rodzica nożyczek pozostaje nic innego, jak uzbrojenie się w cierpliwość i dokonanie niezwykle trudnej, lecz koniecznej czynności ładnego przycięcia paznokci u małego, wiecznie wiercącego się człowieczka.

Tags: