Stoisz przed zagwozdką jaką jest pytanie, czy nadszedł moment, w którym należy wybrać się ze swoją pociechą do ortopedy? A może po prostu nadszedł czas, aby odbyć rutynową kontrolę, gdy dziecko jest jeszcze maluszkiem.

Ortopeda dziecięcy warszawa to osoba, do której koniecznie należy się udać jeszcze przed ukończeniem przez dziecko 4. tygodnia życia. Następnie konsultacja powinna mieć miejsce, gdy zaczyna ono siadać oraz po skończeniu 2 lat. Jednak to nie koniec przypadków, kiedy naszym celem powinna stać się poradnia ortopedyczna warszawa.

Ortopeda dziecięcy Gdańsk – wizyty kontrolne z maluszkiem

Każdy rodzic musi wiedzieć, że regularne wizyty u ortopedy są niezwykle ważne jeszcze w okresie niemowlęcym u dzieci. Nie chodzi o doszukiwanie się poważnych schorzeń, ale wyłącznie o zyskanie pewności, że narząd ruchu rozwija się prawidłowo i nie doszło do żadnych wad w obrębie stawów biodrowych. Jedną z nich jest dysplazja, która diagnozowana jest podczas badania usg warszawa. Jest ono obowiązkowe i należy je wykonać najpóźniej w momencie ukończenia przez dziecko 6. tygodnia życia. Ta wada wrodzona jest bardzo poważna, ponieważ polega na nieodpowiednim kształcie panewki – zbyt płaskim, bo głowa kości udowej mogła w nią wejść. 

Następnie nie można przegapić kolejnych wizyt kontrolnych. Należy wybrać się z dzieckiem do ortopedy, gdy skończy ono 7-8 miesiąc życia, czyli w momencie, gdy zaczyna siadać. Pozwoli to na ogólną ocenę rozwoju motoryki maluszka. Potem ortopedę odwiedza się około 2. roku życia. Jednak, jeśli zauważymy niepokojące zmiany i zachowania, nie wahajmy się. Jak najszybciej udajmy się do specjalisty po poradę. 

Jakie sygnały powinny wskazywać, że dziecko wymaga opieki ortopedy?

W momencie, gdy dziecko rozpoczyna edukację, warto udać się do ortopedy, aby upewnić się, że nie dochodzi do żadnych dysfunkcji i zaburzeń. To czas bardzo intensywnego wzrostu i rozwoju. Jednak to nie koniec przypadków, kiedy kontrola jest konieczna. Jeśli zauważasz, że Twój maluch jest mało ruchliwy, utyka, gdy chodzi, ma jedną łopatkę ułożoną wyżej od drugiej, krzywo stawia stopy w momencie stawiania kroków, jego kolana są koślawe, zgłoś się jak najszybciej do specjalisty, by zbadał dziecko i ocenił, czy nie wymaga ono stałej opieki ortopedycznej i rehabilitacji. 

Tags: