Przywędrowały do naszego kraju z Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Tam wybór kolorowanek pod względem formatu, jak i tematyki jest różnorodny i dostępny od kilku lat. Ten trend w Polsce dopiero nabiera rozmachu, coraz więcej pasjonatów kolorowania sięga po kolejne tytuły. Wystarczy podstawowy zestaw kredek, mazaków lub cienkopisów, aby wypełnić kolorami rozbudowane ilustracje. Czy rzeczywiście kolorowanki relaksacyjne pozwalają odpocząć dorosłym?

Duma tworzenia towarzysząca przy wypełnianiu kolorowanek relaksacyjnych

Każdemu zdarza się rysować różnorodne kształty, zawijasy, wzory czy ciągi wyrazowe, często robiąc to nieświadomie podczas trwającej rozmowy telefonicznej czy w pracy lub w szkole. To mimowolne szkicowanie wielu osobom pozwala uporządkować myśli, uspokoić się. Umożliwia też zajęcie rąk, zwłaszcza wśród osób, które walczą z nałogami lub starają się odreagować w ten sposób stresową sytuację. Z tych i wielu powodów powstały kolorowanki relaksacyjne, które przeznaczone są dla dorosłych i nie tylko. Swobodne malowanie, odwzorowywanie w tym przypadku wymaga większego wkładu, ponieważ rysunki gotowe do zapełnienia potrafią być rozbudowane i skomplikowane. Ich całkowite wypełnienie kolorem pozwala na odczuwanie dumy.

Kolorowanki relaksacyjne wpływają pozytywnie na ludzką psychikę

Zdaniem psychologów, kolorowanki relaksacyjne przeznaczone dla dorosłych mogą mieć bardzo dobry wpływ na psychikę, jak i codzienny nastrój. Pozwalają na złagodzenie stresu, wyciszają, a także znacznie ułatwiają koncentrację. Kolorowanki relaksacyjne zwiększają kreatywność, a nawet dają wiarę we własne siły. Psychologowie podkreślają, że ilustracje do wypełnienia kolorem mogą mieć działania antydepresyjne. Kolorowanki relaksacyjne to swoisty powrót do zabaw z czasów dzieciństwa. Ta typowa dziecięca aktywność ma istotny wpływ na zdrowie psychiczne. Według twórców książeczek z ilustracjami do pomalowania – mają wielką siłę, która jest w stanie uśpić nawet najbardziej złe instynkty.

Tags: