Kojec dziecięcy ma szereg zalet. W jaki sposób go użytkować, żeby wykorzystać jego wszystkie atuty?

Kojec dziecięcy zapewnia naszemu maluchowi bezpieczeństwo. Pomaga upilnować ruchliwe i ciekawskie z natury maluchy, które chcą wszystkiego dotknąć i spróbować. Wsadzenie dziecka do kojca, kiedy trzeba zająć się pilnymi obowiązkami domowymi, to czasami jedyne bezpieczne rozwiązanie.

Drobnymi kroczkami

Ale korzystając z udogodnienia, jakim jest kojec dziecięcy, należy pamiętać o kilku zasadach. Kojec trzeba wykorzystywać w granicach rozsądku. Głównym zadaniem kojca jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, w sytuacji, kiedy rodzic jest zajęty i nie może cały czas pilnować malucha, nie spuszczając go z oczu. To miejsce, w którym można umieścić malucha, aby samodzielnie w nim przebywał i odgrodzić go od niebezpieczeństw, dając mu jednocześnie bezpieczną przestrzeń do zabawy i obserwowania otoczenia. Aby dziecko polubiło przebywać w kojcu warto oswajać je z nowym miejscem, jeszcze zanim na dłużej będzie z niego korzystać. Ten proces należy przeprowadzać drobnymi krokami. Na początku wsadzamy malucha jedynie na kilka minut i w tym czasie jesteśmy przy nim. Potem stopniowo wydłużać czas pobytu w kojcu, oddalamy się, ale obserwujemy reakcję dziecka. Warto wkładać malucha do ojca, gdy jest spokojny, tak aby kojec kojarzył się z miejscem miłej zabawy.

Zalety kojca

Kojec dziecięcy to rozwiązanie, które ma szereg zalet. W nim dziecko nauczy się samodzielnej zabawy, nauczy się radzić sobie z nieobecnością rodziców, czy samodzielnego wstawania lub nawet chodzeni. Ale pamiętajmy kojec dziecięcy powinien być używany z umiarem, jako rozwiązanie awaryjne. Korzystajmy z niego tylko wtedy, kiedy dziecko może być narażone na niebezpieczeństwa, a my nie możemy być bez przerwy przy nim. Kojec jest też dobrym rozwiązaniem, gdy trzeba odseparować malucha od domowych zwierzaków lub energicznego rodzeństwa. Niektóre kojce można wykorzystać także jako miejsce do popołudniowej drzemki dziecka oraz jako łóżka turystyczne. Dzięki kojcowi dziecko uczy się, że rodzice nie zawsze muszą być obok. Jaki model kojca wybrać? Najważniejsze, aby kojec spełniał wszystkie niezbędne parametry dla zapewnienia bezpieczeństwa dziecka. Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na to, aby był masywny i stabilny, miał miękkie brzegi bez ostrych krawędzi i narożników, mocną siatkę, uchwyty dla dziecka trenującego wstawanie. Nie może mieć otwartych końców rurek, czy elementów, które dziecko mogłoby oderwać i połknąć.

Tags: